Uniting handsRoman Turcel Tvorba Výstavy Z tlače Fotogaléria SlovenskyEnglish

 
 

O romanovi turcelovi sa nedá písať prostredníctvom faktov.

Tu sú kľúčové slová, ktoré ho vystihujú: charakter, česť, pokora, odvaha, sila. Osobnosť.

roman turcel - 28 ročný výtvarník, grafik, galerista.
Maľuje od detstva. Samostatne vystavoval v galériách v Prievidzi, v Bojniciach, v Gallery Café Gremium v Bratislave, súťažne vystavoval na prehliadkach v Trenčíne, v Bratislave, v Dubnici nad Váhom.
Žije v Prievidzi, býva na prízemí .

Míňa sa s filozofiou tovaru, zisku, filozofiou " práva na životný štandard". Jeho život sa neodohráva "na vysokej nohe". Má rád ľudí. Vie počúvať. Za základné kritérium pri posudzovaní umeleckých objektov nepovažuje remeselnú zručnosť, dokonalé formálne spracovanie - akceptuje každé dielo, ktoré vyrazilo z hĺby duše. Má výnimočný zmysel pre farby, v poslednom období sa v jeho tlmenej farebnosti objavili ostrejšie kontúry, viac svetla, čo ešte zdôrazňuje jeho typický rukopis.
Čo je najdôležitejšie? Talent? Imaginácia? Vytrvalosť? Obrazy, ktoré maľuje roman, používajú málo slov, a predsa sú presné a vypovedajú. Neplytvá červenou, nerozhadzuje žltú, nemrhá oranžovou a predsa je výrazný.
Pretoze vie.
Vie, že aj v tichu je sila. Ohromná sila, aká ťa omráči uprostred hôr, sila na pobreží oceána. Tam stojíš, človek, schopný vnímať a prijímať a cítiš tú silu mlčania. Dojímavú krásu ticha, v ktorom sa netreba pýtať, niet otázok ani odpovedí, nenaliehaš, lebo vieš, že v tej duši na obraze si ty sám.
Maliarstvo je spôsob zivota. Maliarstvo je záchrana. Výtvarník chráni seba a tých, ktorí obraz vnímajú, tiež. Človek - maliar, je sám, veľa času trávi v samote, v ktorej na plátno premieta minulosť, prítomnosť a ty, schopný citlivo posudzovať, nájdeš v tej symbióze budúcnosť. Svoju.
Aj ty poznáš tú vetu - umenie zachráni svet? Keď sa už, človek, neubrániš silným slovám, aspoň si z nich vyber. Načo celý svet. Zachráni teba.
Kazdého, kto postojíš pred obrazom.
Lebo svet romana turcela na teba nenalieha, nekričí. Nevyzýva k obrane. Šepká. A ty si spomeň na slová básne Rainera Maria Rilkeho: " . . . KOĽKO HVIEZD CHCELO ABY SI ICH TUŠIL?"

Vanda Matlovičová
roman turcel - výtvarník

"Roman Turcel je skutočný výtvarník. Asi aj preto, že svoj vrodený talent - kresliť, od malička povyšoval na najdôležitejší spôsob komunikácie.
Bola to pre neho vstupenka do spoločnosti, prvé uznania, dobré rady i výsmech. Všetko to formujúce i odradzujúce .
Neodradilo ho to. Ale ani nemohlo. Tým sa jeho maľovanie menilo zo spôsobu vyjadrovania, na spôsob myslenia, na zivotnú filozofiu, poslanie.
Vlastnou dávkou sebakritiky, v tom správnom pomere k hrdosti, tvrdohlavosti a svojho videnia sveta, sa ženie ďalej smerom k výraznejšiemu prejavu a v jeho obrazoch je s pribúdajúcim vekom stále viac filozofie a duchovna. Všetci v jeho okolí vedia, že tento vlak - na ceste k dokonalejšiemu, sa už nedá zastaviť "

Gabriel Csitari - art manager Galery fon Art
o synovi

"Som hudobník, najstarší syn je hudobník, najmladšia dcérka hrá divadlo. Roman je od malička výtvarník. Jeho odpoveďou na moju snahu, dať mu v 7. rokoch základné hudobné vzdelanie, boli slová: "Nebudem hudobník, dohodol som si štúdium na Výtvarnej umeleckej škole a od Teba chcem len to, aby si ma nenútil do ničoho iného!"

Romana nič neodradilo. Obklopil sa dostupnou literatúrou a známymi výtvarnými profesionálmi! Zaujímavé bolo, že ho neskôr brali ako kamaráta a dali mu nazrieť do tajomstiev svojej techniky! Bol to hotový akt zasvätenia a ja som to chápal ako odovzdanie posolstva, ako odovzdanie samých seba svojmu synovi - ktorého nepochybne v Romanovi našli. A pri každej z nespočetných vernisáží výstav, si spomeniem na tých niekoľko dobrých "otcov", ktorí už vtedy vedeli že Roman to nikdy nevzdá. Som im, týmto profesorom s otcovským citom, za to vďačný!
Čo dodať?
Roman vyrastal v rodine, kde zmysel pre čestnosť, skromnosť a spravodlivosť boli hlavnými zásadami. Talent bol darom a jeho rozvoj úžasne krásnym, aj keď ťažkým, procesom sebarealizácie, stavby vlastnej osobnosti i cesty k cieľu, zrodenému z jeho vízie.

Ján Turcel - otec